Projektowanie i zarządzanie sieciami komputerowymi

Projektowanie i zarządzanie sieciami komputerowymi jest bardzo użyteczną umiejętnością w dzisiejszych czasach. Większość firm i instytucji publicznych posiada swoją własną sieć wewnętrzną, która do sprawnego i bezpiecznego działania wymaga ciągłej administracji i rozwoju. Osoby, które podejmą naukę na takim kierunku, zapoznają się z wieloma praktycznymi i teoretycznymi aspektami, związanymi z budową sieci komputerowych oraz systemów rozproszonych.

Będą poznawać między innymi sposoby transmisji danych w mediach klasycznych i światłowodowych, nowoczesne sieci telekomunikacyjne, architekturę i technologię sieci komputerowych. Dowiedzą się jak funkcjonują sieci przewodowe i bezprzewodowe, co to jest WAN i LAN. Poznają zasady działania i budowy urządzeń takich jak przełączniki i routery.

Poznają podstawowe protokoły sieciowe takie jak IPv6, IPv4, VoIP, DNS, SSH, SSL, VPN. Poznań oferuje studentom wiele dróg rozwoju. Zarówno w formie tradycyjnych studiów magisterskich i inżynierskich, na kierunku technologia komputerowa o specjalności sieci i telekomunikacja.

Ponadto możliwe jest także wybranie studiów podyplomowych, skupionych głównie na budowie, projektowaniu i zarządzaniu sieciami komputerowymi. Absolwenci studiów mogą starać się o pracę w takich zawodach jak administrator systemów informatycznych, projektant i administrator sieci komputerowych, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa sieci komputerowych. Pracę tę mogą znaleźć zarówno w firmach prywatnych jak i instytucjach publicznych.

Laboratorium programowania urządzeń mobilnych